Jak działa śledzenie przesyłek?

Jak działa śledzenie przesyłek?
Oceń!

Wszystkie firmy kurierskie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadziły możliwość monitorowania aktualnego stanu przesyłki. Zazwyczaj w celu poznania obecnego statusu odnajdujemy wieloznakowy numer, złożony z cyfr oraz często także liter, który później wpisujemy w przeznaczone do tego celu pole. To łatwy proces i, mimo iż korzysta z niego wielu klientów, to nie wszyscy znają prawdziwą zasadę działania. Poznaj ją zatem koniecznie już dziś w poniższym tekście!

Technika śledzenia przesyłek

Każda paczka w aktualnym przewozie ma nadany podczas składania zamówienia numer. Jest to numer niepowtarzalny, służący do łatwej identyfikacji paczki i zazwyczaj pokrywa się z kodem kreskowym, który umożliwia szybkie jej skanowanie przez pracowników firm kurierskich. Pakunek, po odebraniu z rąk nadawcy, trafia do najbliższej sortowni, skąd jest wysyłany do sortowni centralnej, na której na podstawie wprowadzonych w systemie danych jest kierowany do właściwego magazynu doręczającego, który obsługuje adres odbiorcy przesyłki. Każda przesyłka przechodzi przez conajmniej 3 magazyny firmy kurierskiej, tj. terminal nadawczy, sortownia centralna i terminal doręczający. Na każdym etapie wszystkie paczki są skanowane, a informacja na ten temat zostaje na bieżąco wysyłana na serwery danego przewoźnika i jest widoczna w śledzeniu historii paczki.

To powoduje, że nadana paczka, mimo iż ciągle przechodzi z rąk do rąk, za każdym razem jest przy tym także skanowana i tym samym jej status ulega ciągłej aktualizacji. Do wpisywania statusów zazwyczaj nie są potrzebni pracownicy oraz ich praca, gdyż wykonuje ją za nich podłączony do wewnętrznego systemu skaner. To kapitalne udogodnienie zarówno dla firm kurierskich, jak i dla odbiorców czy nadawców. Dzięki temu mogą oni na bieżąco śledzić losy swojej przesyłki i reagować na ewentualne problemy, zbyt długie przestoje czy zupełnie nielogiczne punkty sortownicze. Warto jednak pamiętać o tym, że każda firma ma zupełnie inną politykę śledzenia swoich przesyłek. Jedna może podczas drogi przesyłki pokazać tylko kilka ważnych statusów, by inna była aktualizowana dosłownie co chwilę.

Jak łatwo śledzić przesyłki?

Jeśli odbierasz codziennie dużo paczek lub nadajesz ich masowe ilości, to warto korzystać ze strony epaka.pl, gdzie poznasz statusy przesyłek wszystkich dostępnych w ofercie firm kurierskich. W jednym oknie wprowadzisz numer identyfikacyjny paczek różnych przewoźników i poznasz tym samym status każdej z nich. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz posiłkować się trudnymi w obsłudze stronami firm kurierskich. Zaoszczędzisz tym samym sporo czasu. Śledzenie przesyłek na stronie epaka.pl jest łatwe i przejrzyste, a przy tym także szybkie i pozbawione opóźnień. Firma korzysta bowiem z nowoczesnego systemu integracji, który pozwala na aktualizowanie stanów przesyłek w dokładnie ten sam sposób, co na stronie firmy kurierskiej.