Spedycja morska – sposób na transport ładunków ponadgabarytowych

Spedycja morska – sposób na transport ładunków ponadgabarytowych
5 (100%) głos[ów]


Nie ulega wątpliwości fakt, że z transportem ładunków ponadnormatywnych wiąże się sporo wyzwań spedycyjnych. Zdecydowanie nie należy on do najłatwiejszych w organizacji, ale oczywiście nie jest niemożliwy. Z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, maszyn i środków transportu kłopotliwe ładunki, także mogą być transportowane, nawet na bardzo długich dystansach. Proces ten jest niezwykle skomplikowany wymaga każdorazowo specjalnych zezwoleń i szczególnego podejścia.

Czym dokładnie są morskie przewozy ponadgabarytowe? Określenie to stosuje się do ładunków, które przekraczają określone normy, inaczej kształtują się one dla transportu drogowego, kolejowego, lotniczego czy właśnie morskiego. Drogi morskie i fracht morski w tym zakresie dają dużą możliwość. Ładunkami nienormowanymi określa się towary, przesyłki, których wymiary wynoszą kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów, a waga wynosi kilkaset do kilkudziesięciu tysięcy ton. Tak duże transporty są możliwe jedynie dzięki specjalnie skonstruowanym do tego celu jednostkom. 

Do najczęściej przewożonych rodzajów ładunków morskich nienormatywnych należą konstrukcje stalowe, elementy infrastruktury np. wieże, przęsła mostów; linie produkcyjne, elektrownie wiatrowe, ciężki sprzęt budowlany, górniczy, drogowy, maszyny rolnicze, zbiorniki spożywcze, przemysłowe, urządzenia przemysłowe.

Spedycja morska ładunków ponadgabarytowych – możliwości

W związku z rozwojem różnych gałęzi przemysłu transport ponadgabarytowy ma coraz większe znaczenie na światowych rynkach. Największe ładunki na trasach międzynarodowych są przewożone drogami morskimi. Należą do nich m.in.: 

  • elementy budowli lądowych i morskich 
  • elementy tuneli, mostów, rurociągów
  • maszty linii energetycznych

Tego typu elementy powstają na terenach wyspecjalizowanych hal w konkretnym miejscu, gdzie tworzone są w całości jako spójny produkt, kolejno wysyłane są w miejsce docelowe. Jak już zostało wspomniane standardy gabarytów dla jednostek morskich są nieporównywalnie większe do jakiegokolwiek innego środka transportu. Specjalnie skonstruowane statki morskie są w stanie przetransportować ładunki, które z pomocą frachtu drogowego, lotniczego, czy nawet kolejowego byłyby bardzo trudne do transportu lub wręcz niemożliwe. 

Każdorazowo transport ponadgabarytowy morski wiąże się z ogromnym wyzwaniem logistycznym. Niebagatelne znaczenie ma bezpieczeństwo ładunku na każdym etapie realizacji zlecenia. Obok dróg powietrznych najwyższy standard bezpieczeństwa są w stanie zapewnić drogi morskie. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zlecenie transportu ładunku nienormatywnego spedycją morską należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań. 

Spedycja morska ładunków ponadgabarytowych – ograniczenia

Pod względem gabarytów ładunku spedycja morska nie ma sobie równych, jednak ma, także swoje ograniczenia, których nie sposób przeskoczyć. Przede wszystkim odbywa się jedynie od portu do portu. Niezależnie od dystansu linii żeglugi, jest on zawsze jej stacją początkową i końcową, stąd każdy transport, który zlecany jest spoza portu i poza niego, musi zostać wykonany z pomocą innego środka transportu. Wiąże się to z dodatkowymi problemami logistycznymi, organizacją odpowiedniego pojazdu, opracowania trasy, zdobycia zezwoleń, które są określone przepisami. 

Należy pamiętać, że drogi morskie nie pozwalają rozwijać prędkości, które możliwe są do rozwinięcia przez samoloty, kolej, czy pojazdy ciężarowe. Stąd wynika najdłuższy czas realizacji relokacji. Dlatego dla wszelkich zleceń, które muszą zostać wykonane jak najszybciej, mimo wysokich kosztów należy szukać innego rozwiązania.

Spedycja morska ładunków ponadgabarytowych – którą firmę spedycyjną wybrać?

Spedycja ponadgabarytowa należy do jednej z najbardziej wymagających w realizacji, wymaga ogromnej biegłości, skrupulatności i indywidualnego podejścia spedytora przy każdym zleceniu. Warto poszukać firmy, która zapewni kompleksową obsługę logistyczną także dla innych środków tzw. transport kombinowany.

Wśród licznej grupy spedytorów w branży wyróżnia się firma spedycyjna Dalton z siedzibą w mieście portowym w Gdyni. Firma spedycyjna Dalton od 1997 roku prężnie działa na rynku specjalizując się w spedycji morskiej, zapewniają solidnie zrealizowaną usługę. Co ważne są niezawodni, do zleceń podchodzą kompleksowo i w pełni indywidualnie.