Wypożyczalnia wózków widłowych – czy to się opłaca?

Wypożyczalnia wózków widłowych – czy to się opłaca?
5 (100%) głos[ów]

Potrzebujesz sprzętu ale w tym momencie brakuje Ci funduszy na jego zakup? Rozważasz skorzystanie z usług wypożyczalni wózków widłowych, jednak obawiasz się tego, że rzeczywisty koszt przerośnie Twoje możliwości lub nie będziesz zadowolony z usługi? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się już dziś, czy wypożyczenie widlaków się opłaca!

Skorzystanie z usług wypożyczalni wózków widłowych staje się obecnie coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem w przypadku niewielkich firm o ograniczonym kapitale. Z tej możliwości korzystają jednak także więksi przedsiębiorcy, którzy podejmują się realizacji niestandardowych zleceń na życzenie klienta. W takim przypadku zakup sprzętu nie jest konieczny, a bardziej opłaca się jego krótkoterminowy wynajem. W jakich innych sytuacjach decyduje się na wynajem? Zobacz sam!

Kiedy najczęściej korzysta się z usług wypożyczalni wózków widłowych?

Istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których warto pomyśleć o wynajmie wózków widłowych. Oczywiście dyktowane jest to głównie względami ekonomicznymi i chęcią zminimalizowania wydatków. Kiedy przedsiębiorcy decydują się na wynajem sprzętu?
podczas wykonywania sezonowych prac. Szczególnie przypadek ten dotyczy branży budowlanej oraz rolnictwa, gdzie niektóre z czynności (takie jak: prace elewacyjne czy pielęgnacja roślin) mogą być wykonywane tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych;
w przypadku, gdy chcą przetestować możliwości różnego typu pojazdów. Wynajem wózków widłowych daje możliwość przetestowania ich we własnych warunkach zakładowych. Operatorzy mogą sprawdzić przystosowanie pojazdów do prac, które wykonuje się najczęściej, a jednocześnie ocenić ogólną przydatność konkretnych urządzeń – porównać np. możliwości tradycyjnych wózków spalinowych (takich jak tutaj) do wózków terenowych;
gdy zakres prac oferowanych przez firmę jest bardzo szeroki, co wymaga dodatkowego sprzętu. Rozwój firmy wymaga także dodatkowych inwestycji. Często pomimo posiadania specjalistycznego sprzętu, niezbędna jest dodatkowa pomoc. Wypożyczalnie wózków widłowych oferują szeroką gamę różnego typu urządzeń, od tradycyjnych pojazdów jezdniowych po profesjonalne ładowarki teleskopowe.
Wynajem wózków widłowych może też być dyktowany dowolnymi indywidualnymi pobudkami. Ważne, aby podejść do niego racjonalnie i zorientować się, jakie usługi i ceny oferują wypożyczalnie wózków widłowych.

Co oferują popularne wypożyczalnie wózków widłowych?

Wybierając wypożyczalnie wózków widłowych, warto wziąć uwagę na kilka istotnych szczegółów, które odróżniają takie miejsca od siebie. Przede wszystkim – koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jakie opinie posiada wybrana wypożyczalnia: czy jej klienci są zadowoleni ze współpracy, czy chętnie decydują się na jej przedłużenie lub wracają do tego miejsca.
Po drugie liczy się asortyment. Warto wiedzieć, że wypożyczane wózki:

  • są sprawne;
  • zostały zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego;
  • mają regularnie wykonywane, udokumentowane przeglądy.

Intensywna praca na słabszej jakości urządzeniach może skutkować szybką awarią lub nawet spowodowaniem całkowitej niezdolności sprzętu do pracy. W tym kontekście od razu przechodzimy do następnego zagadnienia – czyli dokładnego zapoznania się z warunkami umowy.
Zawsze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, należy poznać jej warunki. Tak samo w przypadku wynajmu wózków widłowych. Szczególnie istotna są kwestie:

  • ubezpieczenia pojazdów;
  • odpowiedzialności za usuwanie usterek i ewentualne naprawy w trakcie wynajmu;
  • możliwości późniejszego zakupu wypożyczanego sprzętu;
  • ewentualnych dodatkowych obciążeń finansowych.

W większości standardowych ofert wypożyczalni wózków widłowych znaleźć można:
– opcję krótkotrwałego (do 3 miesięcy) lub długoterminowego wynajmu (nawet do kilku lat) – dostosowanego do indywidualnych potrzeb klientów;
– ofertę wynajmu wzbogaconą o usługę serwisowania;
outsourcing.

Czym jest outsourcing?

Outsourcing polega na przekazaniu przez firmę zlecenia do podwykonawstwa. Jest to szczególnie popularne w przypadku dużych przedsiębiorstw, przyjmujących znaczną liczbę zamówień jednocześnie. Firmy decydują się na outsourcing, gdy okresowo zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników, którzy jednak nie mogliby (ze względu na zbyt duże koszty) zostać zatrudnieni na stałe.
Jedną z wypożyczalni wózków widłowych, która oferuje wynajem sprzętu na zasadach outsourcingu (czyli razem z pracownikami) jest w Polsce marka Toyota-Widłowe (interesuje Cię oferta outsourcingu wózków Toyota? Sprawdź tutaj szczegółowe warunki).

Czy wypożyczenie wózków widłowych się opłaca?

Opłacalność skorzystania z usług wypożyczalni wózków widłowych musi być obliczona indywidualnie w przypadku konkretnego przedsiębiorstwa. Może się zdarzyć, iż po dokonaniu stosownej analizy okaże się, iż lepszym rozwiązaniem będzie np. zakup sprzętu używanego lub wzięcie kredytu na nowy wózek. Jednak wynajem wózków widłowych niesie za sobą sporo korzyści, w tym m.in.:
szybki dostęp do sprzętu – po podpisaniu umowy nie musisz czekać długo, aby przystąpić do pracy na wynajmowanym urządzeniu;
konkretne oszczędności – nawet długofalowy wynajem jest zdecydowanie tańszy niż jednorazowy zakup;
darmowe zapewnienie usługi serwisowania – wypożyczalnie wózków widłowych dbają o to, aby oferowany przez nie sprzęt zachowywał dobrą jakość, zwykle wliczając w koszt wynajmu – profesjonalne serwisowanie;
możliwość wliczenia kosztów wynajmu w koszty uzyskania przychodu;
zapewnienie ciągłości pracy – dzięki dodatkowym pojazdom nie trzeba martwić się o niepożądane przestoje czy opóźnienia w pracy wynikające z niedoborów sprzętowych.

Wypożyczalnia wózków widłowych – podsumowanie

Skorzystanie z usług wypożyczalni wózków widłowych może stanowić dobre i opłacalne rozwiązanie. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się zarówno pojazdom, które znajdują się w ofercie wypożyczalni, dokładnym warunkom umowy, jak i szczegółom dotyczącym płatności.
Korzystając z wynajmowanego sprzętu, pamiętaj, iż należy również właściwie o niego zadbać, nie stosować go do czynności innych, niż te, do których został przeznaczony. Konieczne jest także zadbanie o przeszkolenie pracowników, które jest niezbędne podczas wykonywania czynności operacyjnych pojazdami podnośnikowymi.

Interesuje Cię wynajem wózków widłowych? Kliknij tutaj!