Wysyłka opon – jak robić to poprawnie?

Wysyłka opon – jak robić to poprawnie?
Oceń!

Wysyłka opon jest trudniejsza niż może się to wydawać. Nietypowy kształt opon i ich niemała waga, to coś, co przy pakowaniu i wysyłce opon bez wątpienia nie pomaga. Ograniczeniem są tez zapisy w regulaminach przewoźników, które określają jak opony można wysyłać, a jak nie. Nieodpowiednio spakowane mogą też być przyjęte do wysyłki, jednak jej koszt będzie znaczny, zostaną bowiem uznane za przesyłkę niestandardową. Jak poprawnie wysłać opony? Jest kilka możliwości.

Kiedy opona jest uznawana za przesyłkę standardową?

Jeśli średnica opony nie przekracza 60 cm a waga 31,5 kg, to jest uznawana za przesyłkę standardową. Koszt nadania takich paczek jest znacznie niższy niż koszt nadania paczki niestandardowej. Niekiedy więc nie warto pakować opon po dwie. Z uwagi na wagę będzie to przesyłka niestandardowa, a koszt wysyłki może być wyższy, niż koszt wysyłki każdej opony w osobnej paczce. Trzeba też wiedzieć, że niektórzy przewoźnicy nie dopuszczają wysyłki opon nie zapakowanych do kartonów o kształtach prostopadłościanu. Analizując jak wysłać opony warto sprawdzić czy przewoźnik dopuszcza wysyłanie opon bez opakowania kartonowego.

Wysyłane opony powinny być czyste i suche

Jak wysłać opony? Bez względu na rodzaj opon i formę ich spakowania, nie można zapominać, by ogumienie przed wysyłką oczyścić i osuszyć. Brudne i mokre opony mogą nie zostać przyjęte do wysyłki. Jeśli wysyłamy opony zapakowane w karton, tym bardziej nie mogą być one wilgotne, bowiem wilgoć może zniszczyć kartonowe opakowanie. Może one także zniszczyć się podczas transportu, jeśli karton nie będzie dobrej jakości. Zbyt cienka i miękka tektura łatwo rozedrze się z uwagi na ciężar opon. Oczywiście opakowania grubsze i mocniejsze mogą być dość drogie. Rozwiązaniem może być zakup kartonów przez Internet. Na stronie blog.kartony24.eu można znaleźć wiele informacji o tym jakie kartony są idealne do wysyłki opon, a nawet je kupić.

Warto zapoznać się ze szczegółowymi zasadami wysyłki opon

Podejmując decyzję o wysyłce opon, warto poznać wszystkie szczegółowe zasady z tym związane. Są przewoźnicy, którzy nie wymagają pakowania opon. Wystarczy pokrycie części opony folią stretch i naklejenie na tej części etykiety adresowej. Inni zaś wymagają pakowania opon w kartony. Bardzo ważna jest także forma nadania. Nie u każdego przewoźnika – na przykład – da się wysłać niestandardowe opony w paczkach z opcją wielopaku. Konieczne jest drukowanie osobnych etykiet na każdą paczkę. Żaden przewoźnik nie przyjmie też przesyłki niedokładnie spakowanej. Więcej na ten temat na blog.kartony24.eu

Nie zawsze konieczne jest wzywanie kuriera

Nadawanie paczki z oponami kojarzy się z koniecznością wezwania kuriera i oczekiwania na jego przyjazd. Nie trzeba wzywać kuriera. Wystarczy opłacić wysyłkę, nakleić na spakowane opony etykietę wysyłkową i odwieźć do punktu nadania. Może to być punkt przyjmowania przesyłek lub – w przypadku wysyłki za pośrednictwem poczty – dowolny urząd pocztowy. Warto działać w tej sposób i nie czekać na kuriera, który odbierze paczkę.