Żegnaj znaczku! Jak działa system listów pocztowych z kodem kreskowym?

Żegnaj znaczku! Jak działa system listów pocztowych z kodem kreskowym?
Oceń!


Maj 2021 r. to definitywny termin pożegnania się ze znanymi przez lata znaczkami pocztowymi. Co oznacza ta zmiana na rynku dostaw i przesyłek? Dla wielu nadawców może być to rewolucja.

Poczta Polska zrezygnowała z opłat znaczkami pocztowymi. Zmiana ta dotyczy wysyłki listów poleconych. Według nowych zasad potwierdzeniem będą nieznane wcześniej naklejki – nalepki, na których znajdują się kody kreskowe. Znaczki pocztowe pozostają w obiegu, ale w diametralnie okrojonym formacie. Będą używane wyłącznie w przypadku zwykłych listów pocztowych.

Wprowadzenie nalepek z kodem kreskowym wyeliminuje znaczki pocztowe jako format opłaty zarówno w przypadku obrotu krajowego i zagranicznego. Nie zmienia się schemat. Kody kreskowe nadal będą naklejane na przesyłce w polu, w którym znajduje się miejsce opłaty pocztowej.

Dlaczego nie będzie już listów poleconych ze znaczkami?

Głównym powodem zmian jest ujednolicenie opłaty za przesyłki rejestrowane. W ten sposób listy polecone nie będą już miały charakterystycznych naklejek jak chociażby paczki czy standardowe przesyłki kurierskie. Procedura nadania jest uproszczona. Klient, który wypełni nadanie i odda przesyłkę pracownikowi poczty, będzie miał pewność podjęcia.

Poczta Polska podkreśla, że w ten sposób dostosowuje się do trendów, które są dobrze oceniane w przypadku zagranicznych marek. Podobnie działają narodowe firmy na zachodzie Europy. Wcześniej podobne rozwiązania wqprowadzili przewoźnicy z Francji, Szwajcarii, Niemiec czy Hiszpanii. Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej podkreśla: – Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie.

Zmiana tylko dla klientów bez umowy

Co ważne, zmiana w zakresie opłacania listów poleconych – zarówno w kraju jak i zagranicą – obejmie wyłącznie klientów, którzy nie mają pisemnej umowy z POcztą na obsługę dostaw. W efekcie znaczki przechodzą nieco do archiwum. Stają się atrybutem przesyłek detalicznych i okazjonalnych. Nadal będzie można je stosować w przypadku listów i paczek nierejestrowanych. Posłużą również do celów kolekcjonerskich.

Warto pamiętać, że wysyłka listów poleconych oraz zwykłych nie musi odbywać się wyłącznie poprzez pocztę. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego firm kurierskich. Ze względu na ich coraz bardziej atrakcyjne ceny skutecznie rywalizują z narodowym przewoźnikiem na polu kosztów zleceń listowych. Bardzo ważną zaletą jest w tym kontekście większa swoboda składania zamówień. Popularnym rozwiązaniem bywa sytuacja, w której kurier odbiera list lub przesyłkę bezpośrednio z domu – bez potrzeby dostarczania jej do okienka obsługi. Inną opcją – również zyskującą na popularności – staje się wariant pozostawiania listów w automatach dostępnych na ulicach wraz ze złożonym przez internet zleceniem usługi kurierskiej.